Autor: eFutsal.cz   Vloženo dne: 17.2.2016

Český futsal očekává 5. března valnou hromadu. Nejen o ní jsme si povídali se současným předsedou Komise futsalu Otakarem Mestekem. V prvé řadě jsme zkusili rozebrat neúspěch v kvalifikaci o postup na mistrovství světa i na mistrovství Evropy.

Oto, začněme tím aktuálním, čímž jsou dva neúspěchy reprezentace v kvalifikaci MS a na EURO 2016. Jak obě akce hodnotíte?
Střízlivě. Mrzí mě hlavně nepostup v Chomutově. Bohužel se potkalo několik věcí najednou. Měli jsme strašnou smůlu už při losu. Z druhého koše jsme dostali vynikající Slovinsko, které má na vrcholu mimořádnou hráčskou generaci a ze třetího koše jsme dostali Kazachstán, který nedávno získal na ME bronzové medaile. Bohužel, náš tým se nepodařilo optimálně připravit, protože příliš mnoho hráčů netrénuje v kvalitních klubech, futsalová chemie v bývalé čtyřce "Tanga Brno" přestala fungovat, takže najednou táhli repre opět bratři Marešové a Rešetár, dřeli jako koně, ale v této skupině "smrti" to prostě nestačilo. Svoji roli určitě sehrály i zdravotní komplikace trenéra Neumanna, i když realizační tým v čele s Vlastou Bartoškem dělal, co mohl. I touto cestou bych jim rád poděkoval! Dokonce musím říct, že zpětně považuji dosažené výsledky za překvapivě vyrovnané. S Kazachstánem to byla vyrovnaná bitva, bohužel se špatným koncem. Se Slovinskem jsme přestáli jejich nástup, a ve druhé půli jsme byli, podle mě, dokonce lepší, ale jedna chybička nás stála alespoň baráž.

A nyní pojďme k samotnému mistrovství Evropy…
Žezla se opět chopil trenér Neumann a chtěli jsme odčinit kvalifikaci MS. Los ME byl opět velmi těžký - mistři Evropy z Itálie a Ázerbájdžán se sedmi Brazilci. Do toho se museli ze zdravotních důvodů omluvit bratři Marešové. Celému týmu musím poděkovat za bitvu s Ázerbájdžánem. Myslím, že jsme měli minimálně remizovat. Na Itálii jsme vůbec neměli. Tečka. Musíme si teď v klidu sednout, vyhodnotit a pokračovat. Nelítal jsem v oblacích, když jsme byli třetí v Evropě, nebudu skákat z mostu, když se nyní herně a výsledkově nedaří. Nevylučuji nějaké změny, ale žádnou revoluci osobně neočekávám.

Máte nějakou vizi, jak dál s českou reprezentací?
Trpělivost, pokora a mnoho práce okolo celého českého futsalu. Musíme pokračovat v generační výměně, potřebujeme více profi týmů v lize. Jsem rád, že ERA-PACK má stále chuť vládnout, jsem rád, že se buduje silná Slavia. Správným směrem má našlápnut Interobal Plzeň, Benago snad nebude chtít zůstat pozadu. Musíme dále pokračovat v trpělivé práci s výběru U19 a U21 a samozřejmě také s juniorskými soutěžemi. Musíme hledat, prosívat a posouvat talentované fotbalisty, resp. futsalisty do futsalových klubů první a druhé ligy.

Myslíte si, že bude obtížnější dostat se na EURO 2018?
Bude to hodně obtížné, ale určitě ne nemožné. Losováni budeme z druhého koše a tak je jasné, že dostaneme jeden top tým a dále dva hratelné soupeře. Situace, kdy jsme vyfasovali Kazachstán ze třetího koše, se už snad nikdy nebude opakovat. Věřím, že na ME 2018 postoupíme!

Kdo z českých hráčů se vám líbil na EURO nejvíce?
Nejlepší byl Radim Záruba, ten odehrál výborné ME. Další hráči měli evidentní problémy s vysokým mezinárodním tempem, respektive s fyzickou kondicí. Jakž takž to zvládali hráči ERA-PACKu, dobře hrál i Michal Seidler, ale od toho čekám víc, hlavně musí dávat góly! Naopak nenašel se lídr. Čekal jsem, že to zvládne Kovács, Rešetár nebo Janovský, ale nic. Mimořádným výkonem nás nepodpořil ani Libor Gerčák.

O víkendu se také odehrálo Final Four futsalových juniorů. Jak jej hodnotíte z pohledu předsedy?
Po dlouhé době jsem nebyl osobně přítomen. Na změnu termínu jsem nedokázal se svým programem zareagovat. Ale mám velmi kladné reference na rozdělení Final Four na dvě místa, program se zhustil, byly dvě plné haly domácích fanoušků, organizace, onlajny… Co je ale nejdůležitější, repre trenéři pan Frič a Kopecký velmi vysoce hodnotili předvedené výkony, respektive kvalitu hry i celé organizace mládežnických týmů. Za výborné pro budoucnost považuji i trenérské obsazení, není náhodou, že U-17 vyhráli borci Helasu Brno koučovaní Davidem Cupákem a U-19 borci ERA-PACKu Chrudim koučovaní Otou Stejskalem!

Blíží se valná hromada. Kandidujete znovu na předsedu a máte nějaké protikandidáty?
Kandiduji, protikandidáta nemám, ale určité obavy ano. Dlouhodobě se snažím apelovat na futsalovou členskou základnu, aby nevytvářela "bloky", které pak mají tendenci protlačovat názory silou. Ať si liga zvolí svého zástupce, české regiony svého, moravské regiony svého atd… Každý ať pak na Komisi futsalu hájí zájmy celého futsalu a svého "koláče". Ať nikdo neorganizuje, neobchoduje, apod. Neklidný jsem zejména ze situace na Moravě. Za poslední půlrok tam došlo k velkým změnám, skončili dlouholetí funkcionáři. Na Komisi futsalu jsme strávili hodiny a hodiny rozbory stížností, odvolání, protestů, apod. Doufám, že na Moravě zvítězí zdravý rozum a zvolí si kandidáty, kteří budou chtít spolupracovat a něco nového tvořit.

Co předložíte delegátům jako svůj plán s budoucností českého futsalu?
To, co každé tři roky – práci, transparentnost, koncepčnost. Konkrétně pak chci hlavně dotáhnout futsalovou (r)evoluci, což obnáší kompletní propojení futsalu s fotbalem po stránce celé legislativy, včetně stanov. Po sportovní stránce chci udělat maximum pro zlepšení kvality nejvyšších soutěží – první ligy, juniorů a druhých lig. Jako bonus bych rád uklidnil rozbouřené vody našeho futsalového rybníčku.

Vraťme se k samotnému futsalu. Na co se nejvíce těšíte ve druhé polovině sezony 2015/16?
Těším se na play off a doufám, že to Chrudim bude mít co nejtěžší. Zejména Benago má letos vynikající tým a Beni Simitči cítí šanci! Dále se těším na první ročník veteránského futsalu. Jednak že si sám zahraji pražskou část a pak, že se setkáme s mnoha kamarády na finále v Teplicích!  
 
« Zpět na seznam

PARTNEŘI KLUBU

 

Praha 10

Kontakt
  • SK Slavia Praha futsal - klub futsalu FIFA z.s.
  • Sídlo: Vladivostocká 1460, 10000 Praha 10
  • IČ: 26645696; EČ: 1409062
  • E-mail: info (a) slaviafutsal.cz
  • Uni Credit Bank: 2110673563/2700