Autor: Ondřej Zlámal   Vloženo dne: 1.6.2019

Trenérská evropská celebrita ze Srbska, za kterou stojí několik významných mezinárodních úspěchů na klubové i národní scéně Ivan Božovič, usedl v poslední sezóně na lavičku Slavie a dovedl tým do semifinále play-off. Na mužstvu se viditelně obtiskl rukopis jeho koncepční tréninkové práce a Slavia se prezentovala charakteristickou fyzicky náročnou hrou založenou na kondiční a silové připravenosti s mnoha futsalovými prvky a automatismy. Ivan Božovič se Slavií v české nejvyšší soutěži ukázal, jak kvalitní je trenér a udělal srbské trenérské škole v České republice výborné jméno. Po zklamání z vyřazení v semifinále play-off odpověděl s mírným časovým odstupem Ondřeji Zlámalovi na několik otázek k uplynulé sezoně.

Jak s odstupem času hodnotíte sezonu ve Slavii?
Když se nyní po určité době ohlédnu za celým prvním obdobím ve Slavii, musím být spokojený. Sezóna byla dlouhá a s mnoha turbulencemi. Slavia přišla se zcela novým týmem. U týmu začal pracovat nový trenér a velký počet nových hráčů, cizinci i mladí čeští a slovenští hráči, takže se dalo říct, že začínáme od nuly. Chvíli trvalo, než si každý zvykl na nový klub, nový způsob práce a tvoření týmu od jednotlivců. Během sezony došlo také k nezbytným změnám v hráčském kádru, což situaci ztěžovalo. Nejdůležitější ale bylo, a pro další práci je, že ve všech segmentech byla vybudována dobrá organizace, a že klub má výborný základ, aby mohl pokračovat v cestě kupředu. Všechny klubové výběry měly dobré tréninkové podmínky, organizační personální zázemí, a měly dobré výsledky. Konečný výsledek by samozřejmě mohl být lepší, ale musíme být spokojeni. Pracujeme na podrobné analýze a diskutujeme, co je třeba udělat lépe. Tato analýza ale zůstane v diskusi mezi prezidentem, trenérem a vedením klubu.

Po základní části ligy byla Slavia čtvrtá, byl jste s tímto postavením spokojený?
Ne, nebyl jsem spokojen se čtvrtým místem po základní části sezóny, ale vzhledem k průběhu si myslím, že čtvrté místo bylo odpovídající realitou. Mužstva, která byla před námi v tabulce, Chrudim, Svarog a Sparta, byla lepší a předvedla více kvality než my. Byl jsem velmi nespokojený s předvedenou hrou především proti Svarogu a Spartě. Měli jsme vyhrát některá z těchto utkání, bez ohledu na vysokou kvalitu soupeřů.

Čtvrtfinále proti Plzni vám skvěle vyšlo, co se v něm dařilo nejvíce?
Rozhodla velká touha hráčů projít do semifinále. Všichni hráči věřili, že Plzeň porazíme a udělali pro to maximum i na hřišti. Hráli jsme výbornou obranu s maximálním nasazením po většinu utkání a vzhledem k tomu, že obrana je nejdůležitější součástí futsalu, výsledek musel přijít.

Kde vídíte rozhodující momenty semifinále proti Teplicím?
Klíčovými momenty semifinále byla špatná realizace zakončení našich útočných akcí, gólových šancí jsme si proti Teplicím vytvořili bezpočet. V obranné fázi jsme se naopak dopustili příliš velkého množství chyb, které si tým v této fázi soutěže, proti kvalitnímu soupeři nemůže dovolit. Nutno však říci, že první utkání v Teplicích zásadně ovlivnili špatným výkonem rozhodčí, kteří naše mužstvo nepochopitelně poškodili. Výsledek prvního utkání značně ovlivnil konečný výsledek série. Po porážce v prvním utkání jsme si byli příliš vědomi toho, že jsme si zasloužili vyhrát, a že jsme v Teplicích promarnili velkou šanci na výhru. Nespravedlnost a křivda zůstala v hlavách hráčů. Ve druhém utkání chtěli hráči ukázat, že jsme lepší tým, ale byli jsme netrpěliví a znovu udělali neuvěřitelné chyby a darovali Svarogu lehké branky. Realizace našich šancí byla opět katastrofální. Ve třetím zápase jsme již neměli dostatek sebedůvěry a morální sílu, abychom sérii otočili. Vyzkoušeli jsme všechno, celou druhou polovinu hráli power-play, ale vítězného výsledku jsme nedosáhli a prohráli jsme. Soupeř předvedl chytrou a kvalitní hru, je třeba mu pogratulovat.

Byl jste po skončení semifinále hodně zklamaný?
Ano, byl jsem velmi zklamaný. Troufám si tvrdit, že herně jsme na hřišti byli lepším týmem. Měli jsme herní tvář a systém, vytvořili jsme si šance, ale neproměňovali jsme je což souvisí se sebevědomím a sebedůvěrou hráčů. Z toho jsem byl zklamán nejvíce, nedokázali jsme ukázat to nejlepší co v nás je v tu nejdůležitější chvíli. Sezona trvá deset měsíců, ale nejdůležitější je udělat výsledek v play-off. A to se úplně nepovedlo.

Co říkáte úrovni VARTA futsal ligy? Překvapilo vás něco?
Česká futsalová liga je jednou z nejlépe organizovaných lig v Evropě. Kvalita ligy v této sezoně byla opět posunuta na mnohem vyšší úroveň. Každým rokem a i letos, přichází do české ligy mnoho nových, vysoce kvalitních, hráčů, a v lize neustále stoupá úroveň hry většiny týmů. Pět nejlepších týmů v lize je na velmi vysoké úrovni, škoda že nepokračovaly Litoměřice, mohlo jich být šest a ještě větší konkurence. Skutečnost, že Chrudim skončila až na třetím místě v sezóně, a Plzeň posílená o Rešetára a Kovácse až na pátém místě, mluví za vše. Bylo to pro mě překvapení. Nečekal jsem to před sezónou, protože jsem v loňské sezóně podrobně sledoval českou ligu a připravoval se na příchod do Slavie.

Jak se vám pracovalo v Praze?
V Praze jsem se cítil skvěle. Praha je určitě jedno z nejkrásnějších měst v Evropě a velmi dobré pro život. Všichni v klubu, od hráčů a funkcionářů až po prezidenta, mě velmi dobře přijali, takže jsem se cítil, jako bych byl ve Slavii a Praze deset nebo dvacet let. Podmínky pro práci a život byly vynikající a musím říct, že mám z Prahy velmi pozitivní dojmy.

Co bude potřeba udělat, aby Slavia v příští sezoně došla do finále?
Je nutné posílit tým zkušenými a kvalitními hráči. Tým potřebuje na hřišti svého vůdce, to je to, co bylo největším problémem Slavie v této sezoně. Nemluvil bych o pozicích v týmu, které by měly být posíleny, ale myslím si, že každému, kdo v minulé sezóně sledoval hru Slavie, a futsalu trochu rozumí, je to celkem jasné. S kvalitními a zkušenými hráči se zlepší kvalita tréninku a každý hráč se bude posouvat na vyšší úroveň. Mladí hráči musí pochopit, že mají ve Slavii velkou šanci se posunout k opravdové kvalitě, ale že budou muset futsalu dát mnohem více, pokud chtějí pokrok a úspěch. Je nutné zapracovat i na některých organizačních věcech klubu, ale to bude ta nejsnadnější součást práce. Navíc to neznamená, že by něco fungovalo špatně. Ale těší mě, že vedení klubu nikdy není spokojeno, a chce neustále posouvat svojí organizaci k vyšší úrovni.

Děkuji za rozhovor.
 
« Zpět na seznam

PARTNEŘI KLUBU

 

Praha 10

Kontakt
  • SK Slavia Praha futsal - klub futsalu FIFA z.s.
  • Sídlo: Vladivostocká 1460, 10000 Praha 10
  • IČ: 26645696; EČ: 1409062
  • E-mail: info (a) slaviafutsal.cz
  • Uni Credit Bank: 2110673563/2700